Your Grocery Bill Analyzed – Cost of Healthy Food vs. Junk Food

As you head off to the grocery store this weekend, do not use the excuse of  “healthy food is more expensive than unhealthy food” as you make your selections. According to a recent USDA study, you get more “bang for your buck” when you purchase fruit, whole grains, and the like. The example given was this:

 A typical consumer could eat two or three 240-calorie doughnuts and not feel stuffed but one 105-calorie banana satisfies hunger more and provides better nutrition.

I spend $30 a week on my organic produce box, and some of the veggies last more than a week (onion, potatoes, etc.) and the rest is finished off within the week. I do supplement some because we go through bananas and some other fruits fairly quickly. It is a great bargain for the time and effort it saves me, (I order online, pick up the box, and drive away!)  and the nutrition that I know my family is receiving.

Here are some additional tips on shopping for nutrient-rich foods.

Advertisements
Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: